2015 All County Selections

             (2005 / 2006 / 2007 / 2008 / 2009 / 2010 / 2011 / 2012 / 2013 / 2014)

 

 

Allegany County Division I   

Monroe County Division I

 

Allegany County Division II

Monroe County Division II

 

Finger Lakes East  

Monroe County Division III

 

Finger Lakes West

Monroe County Division IV

 

Genesee Region

Private Parochial

 

Livingston County Division I

Rochester City Athletic Conference

 

Livingston County Division II

Steuben County Division I

 

Livingston County Division III

Steuben County Division II

 

 

Wayne County

 

        Allegany County Division I  2015

Allen Murphy

Bolivar-Richburg     

Tyler Zlomek

Genesee Valley

Zach Bower

Fillmore

Aleric Stewart

Friendship

Jonah Crump

Bolivar-Richburg

Zach McGraw

Cuba-Rushford

Cam Brickey

Cuba-Rushford

Cooper Weinman

Genesee Valley

Caleb Potter

Fillmore            

Hayden Cole

Bolivar-Richburg        

Carson Werner

Genesee Valley

MVP: Allen Murphy

 


 

 Allegany County Division II  2015

Trevor Claypool

Scio        

Bryce Rumfelt

Andover

Kylen Zengerle

Andover

Dakota Gavin

Andover

Cody Green

Andover

Connor Nolan

Scio

Adam Dodge

Scio

Cole Young

Canaseraga

Kyle Lacy

Canaseraga            

Adam Enders

Belfast          

Riley Blocho

Belfast

MVP: Trevor Claypool

 

      Finger Lakes East 2015

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

 

Lukas Larham

Penn Yan

Joe Dell'olio

Wayne

Jake Anderson

Mynderse

Jon McKay

Penn Yan

Gordon Leone

Wayne

Quinnton Northrup

Newark

Noah West

Pal Mac

Austin Locke

Wayne

John Morrison

Pal Mac

Matt McCarthy

Geneva

Alex Naeye

Midlakes

Mitchell DeWolf

Newark

Todd Brockhuizen

Pal-Mac

Mike Long

Geneva

Jakob Holgado

Wayne

Tim Mascari

Wayne

Anthony Mashewske

Newark

Penton Patchett

Geneva

Chris Thomas

Pal Mac

Jose Santell

Newark

Ben Bracy

Pal Mac

Ryan Strong

Waterloo

Liam Caraher

Mynderse

Jake Wahl

Pal Mac

Skyler Sullivan

Midlakes

 

Greg VanEpps

Pal Mac

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Player of the Year:  Lukas Larham - Penn Yan

Coach of the Year:   Marty Olmstead - Penn Yan

HONORABLE MENTION

 

 

Jake Hill

Geneva

 

Jordan Miller

Midlakes

 

Ethan Taylor

Midlakes

 

Ryan Major

Mynderse

 

Brett Anderson

Mynderse

 

Gino Pirozzolo

Mynderse

 

Max Anderson

Mynderse

 

Ben Cowles

Newark

 

Deshon Cobb

Newark

 

Troy Ludolph

Newark

 

Zach DeVito

Newark

 

Greg VanEpps

Pal Mac

 

Bryce Ryder

Pal Mac

 

Kyle Gibson

Penn Yan

 

Eric Riehl

Penn Yan

 

Jason Doxstader

Waterloo

 

Josh Tavano

Waterloo

 

Brady Adair

Waterloo

 

Jake Webb

Waterloo

 

Kyle Bailey

Waterloo

 

Matt Upson

Wayne

 

Kyle Sents

Wayne

 

Nathan Currier

Wayne

 

 

 

 

 

 

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 Finger Lakes West 2015

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

 

Wyatt Conklin

Bloomfield

Brad Mills

Bloomfield

Bobby Strait

Dundee

David Ayers

Dundee

Justin Neu

Dundee

Ryan Sprague

Dundee

Peter Matos

HAC

Brian Winn

HAC

Paul Matos

HAC

Nate Longbine

Honeoye

Max Yale

Honeoye

Taylor Bassage

Marcus Whitman

Dan Woodward

Honeoye

Sean Bagley

Marcus Whitman

Jake Soliday

Honeoye

Jarret Brown

Marcus Whitman

Trevor Black

Marcus Whitman

Conrad Rathbun

Naples

Nick Phillips

Naples

Jake Hagen

Naples

Noah Gorton

Naples

Dylan Briggs

Red Jacket

Andrew Fleishman

Naples

Jonathan Yacono

Red Jacket

Alex Arsenault

Naples

Dan Clark

Red Jacket

Sean Sheets

Red Jacket

Dan Munn

Red Jacket

Lee Perry

Red Jacket

Kelby Karlson

South Seneca/Romulus

Andrew Ogrodowski

Red Jacket

Ryan Shields

South Seneca/Romulus

Cullin Marrella

South Seneca/Romulus

John Zajac

South Seneca/Romulus

Josh White

South Seneca/Romulus

Brandon Martin

South Seneca/Romulus

 

 

 

 

 

 

 

Player of the Year:  Sean Sheets

Co-Coaches of the Year:  Matthew Alvut - Red Jacket

                                           Tim Crane - South Seneca/Romulus

HONORABLE MENTION

 

 

Austin Thomson

Dundee

 

Eliza Demers

HAC

 

Nick Boyer

HAC

 

Drake Lortscher

Honeoye

 

Jake Chapman

Naples

 

Noah Ball

Naples

 

Josh Parrish-Junot

Naples

 

Jared Henry

Red Jacket

 

Andrew North

Red Jacket

 

Ryley Rasmussen

South Seneca/Romulus

 

 

 

 

 

 

 

         

 

 

 


  Genesee Region 2015

FIRST TEAM

Tristan Aldinger

Alexander

Dane Heberlein

Alexander

Kyle Casey

Attica

Owen Thompson

Attica

Steele Truax

Byron-Bergen/Elba

Jon Bower

Holley

Joe DeFelice

Holley

Josh Porter

Holley

Deandre Nauden

Kendall

Austin Buckland

Lyndonville

Jacob Hoffee

Lyndonville

Ty Hrovat

Lyndonville

Tyler Prospero

Notre Dame

Cal Tygart

Notre Dame

Casey Arnold

Oakfield

Allen Chatt

Oakfield

Dan Dinsmore

Oakfield

Mitchell Hale

Oakfield

Coach of the Year:   Jason Cole - Holley

HONORABLE MENTION

Ryan Kelsey

Alexander

Jake Riggs

Alexander

Jim Zittel

Attica

Dylan Hillabush

Holley

Colton Breslawski

Kendall

Trevor Bentley

Lyndonville

Brandon Schoolcraft

Lyndonville

Zach Von Kramer

Pembroke

     

 

      Livingston County Division I 2015

Andrew Doran

Hornell           

Caden Dunham

Hornell

John Phelps

Way-Coh

Rece Chapman

Way-Coh

Josh Henderson

Livonia

Maddux Minton

Livonia

Reid VanScoter

Livonia

Derek Demartinis

Livonia

Curt Davis

Dansville             

Noah Bacon                           

Dansville

Ethan Mapes

Dansville

Matt Socola

Bath                 

Connor Strong

Bath

Coach of the Year:  Scott Gilman - Livonia

 

   Livingston County Division II 2015

Josh Laurie

LeRoy

Jake Henry

LeRoy

Kody Lamkin

LeRoy

Mike McMullen

LeRoy

K.C. Howe

Mt.Morris/Perry

Jeff Uveino

Mt.Morris/Perry

Hunter DeGroff

Mt.Morris/Perry

Brandon Gingher

Avon

Zach Loomis

Avon

Garrett Mack

Avon

Arik Wittenberg

Warsaw

Aaron Mann

Warsaw

Curtis Hoffman

Letchworth

   


 

  Livingston County Division III 2015

Ryan LaGrou

Geneseo

Cory Valentine

Geneseo

Brian Linton

Geneseo

Jameson Moran

Geneseo

Anthony Bianchi

York

Cody DuBiel

York

Kyle Pullyblank

Cal-Mum

Josh Neff

Cal-Mum

Kyle Carpino

Cal-Mum

Kyle Houtz

Keshequa

Austin Galton

Keshequa

Ryan Lowe

Pavilion

Hayden Ewell

Pavilion`

   

 

      Monroe County Division I 2015

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

 

Nate Chase

Schroeder

Jack Hartnett

Penfield

Jim Dawson

Thomas

Andy Reed

Fairport

Mike Wagner

Victor

Matt Johnson

Fairport

Casimer Sobaszek

Rush Henrietta

Justin Graham

Schroeder

Ben Monroe

Thomas

Sam Weber

Fairport

Shane Marshall

Schroeder

Jeff Waldrop

Fairport

Corey Marshall

Schroeder

Matt Bonafede

Schroeder

Jake Hewitt

Penfield

Brennen Smith

Thomas

Joe Carrier

Victor

Mike Denimarck

Schroeder

Kevin Yirinec

Fairport

Matt Carey

Thomas

Sean O'Neill

Schroeder

Aaron Schlarbaum

Victor

Steve Edgett

Thomas

Nick Lawlor

Schroeder

Player of the Year:   Nate Chase - Schroeder

Coach of the Year:   Matt Knight - Schroeder

 

        Monroe County Division II 2015

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

 

Andrew Bailey

HFL

Colin Correll

HFL

Tim Oliver

Mendon

Ryan Swenson

Mendon

Brian Jordan

Brighton

Patrick Coyne

Canandaigua

Chris Lovin

Canandaigua

Aldan Calvelli

Brighton

Dan Bamann

Irondequoit

Dan Doran

Irondequoit

Rob Zielinski

Sutherland

Matt Marchiony

Sutherland

Ryan Olivo

HFL

Ben Hermann

HFL

Jake Worley

HFL

Bo Schmiehausen

Mendon

Dan Diloreto

Brighton

Tim Ryan

Canandaigua

Tanner Cooper

Canandaigua

Levi Lorenzo

Brighton

Max Troiani

Mendon

Sean Mannion

Irondequoit

Antonio Morales

Irondequoit

Jimmy Murray

Sutherland

Player of the Year:  Andrew Bailey - HFL

Co-Coachs of the Year:   Dan Hoyt - HFL


 

      Monroe County Division III 2015

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

 

John Ricotta

Athena

Billy Sanborn

Churchville

Mike Magnanti

Athena

Donald Eldridge

Spencerport

Dominic DiStefano

Athena

Stephen Fiammi

Gates

Colin Johnston

Athena

Austin Metzger

Hilton

Brent Turpyn

Hilton

Jack Annable

Hilton

John Chappone

Hilton

Nick Ficarella

Churchville

Alex Hendry

Hilton

Justin Bunting

Athena

Dominic Palma

Hilton

Alex Meisenzahl

Athena

Mike Donofrio

Gates

Tommy Pauly

Brockport

Casey Guary

Gates

Josh Wandtke

Gates

Shaye Bartnick

Brockport

Zach Harter

Gates

Mitchell Henshaw

Brockport

Cesar Agron

Gates

Player of the Year:  John Ricotta - Athena

Coach of the Year:   Ed Distaffen

 

      Monroe County Division IV 2015

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

 

Mark Martello

Arcadia

Kevin Sprague

Eastridge

Tyle Hale

Batavia

Grep Mruczek

Batavia

Nate Porter

Eastridge

Jeff Wilson

Odyssey

Brian Withers

Olympia

Nick Legault

Odyssey

Eric Ricklefs

Odyssey

Gannon MacNeal

Arcadia

Kevin Blum

Arcadia

Tyler Farnung

Eastridge

Nico Piacentini

Eastridge

Ryan Mullen

Batavia

Mike Ciccarone

Odyssey

Joe Skibinski

Arcadia

Quinten Weiss

Batavia

Edgardo Catedral

Eastridge

Alex Rodriguez

Arcadia

Johnny D'Aprile

Olympia

Player of the Year:  Mark Martello - Arcadia

Coach of the Year:   Chris Ruggieri

 

   

  Private Parochial 2015

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

 

John Parker

Webster Christian

Matt Goodwin

Webster Christian

Matt Weiner

Webster Christian

Jerry Ludwig

Webster Christian

Josh Whitmire

Webster Christian

Brandon Allen

Lima Christian

Conell Christiansen

Lima Christian

John Faynor

Lima Christian

Jayson Faynor

Lima Christian

Paul Morgan

Lime Christian

Tyler Vasko

Lima Christian

Josiah Nowak

Northstar Christian

Patrick Medeiros

Northstar Christian

Emelio Rivera

Northstar Christian

Ryder Seablom

Northstar Christian

Dylan Ocorr

Charles Finney

Adam Schiller

Charles Finney

Alex Perez

Charles Finney

D"Andre Breedlove

University Prep

 

Player of the Year:   Jon Parker - Webster Christian

 


 

      Rochester City Athletic Conference 2015

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

 

Kenny Cruz

SOTA

Julian Cotto

Franklin

Jordi Agosto

East

Danny Ramos

Wilson

Eric Maldonado

East

Franki Santaigo

Franklin

Yesel Mercedes

Monroe

Gilberto Colon

Monroe

Bryan Rivera

Edison

Ahmed Elawad

East

Michael Voelkl

Wilson

Bryan Hernandez

NE College Prep

Wilkins Mata

East

Johvany Quintana

Wilson

Mayroll Pimentel

Wilson

Kelvin Liranzo

East

Victor Torres

Monroe

Michael Scrivens

Wilson

Player of the Year:   Kenny Cruz - SOTA

Coach of the Year:   Eddie Lee - Franklin

 

      Steuben County Division I 2015

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

Jared Baker

Addison

Dauncan Allen

Alfred Almond

Jordan Allen

Addison

Noah Holmok

Alfred Almond

Colin Johnson

Alfred Almond

Gehrig Allen

Addison

Aldan Looney

Alfred Almond

Ryan Madigan

Addison

Dakota Gurney

Campbell Savona

Isaiah Eddy

Campbell Savona

Troy Robbins

Campbell Savona

Geoffrey Hargrave

Campbell Savona

Brent Smith

Campbell Savona

Matt Brown

Canisteo Greenwood

Austin Allen

Canisteo Greenwood

Aaron Miller

Canisteo Greenwood

Nate Hosmer  

Canisteo Greenwood

Parker Cady

Jasper Troupsburg

Nick Hosmer

Canisteo Greenwood

 

 

Dalton Earl

Jasper Troupsburg

 

 

Scott LeMay

Jasper Troupsburg

 

 

Players of the Year:  Lucas Cornell - Alfred Almond 

                                        

HONORABLE MENTION

 

 

Aaron Morris 

Alfred Almond

 

 

Patrick Bryant-Carty

Alfred Almond

 

 

Jordan Tomm

Alfred Almond

 

 

Alex Space  

Campbell Savona

 

 

Phil Higbie

Campbell Savona

 

 

 

 

 

 

 

 

      Steuben County Division II 2015

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

Josh McDaniels

Arkport

Gabe Lewis

Arkport

Dalton Steiner

Arkport

Jake Theilen

Arkport

Logan Wood

Arkport

Brandon Hughes

Avoca

Derick Bulkley

Avoca

Brandon Knoll

Avoca

Matt Chadwick

Avoca

Evan Reppert

Avoca

Craig Johnson

Avoca

Jeffrey Gilbert

Prattsburgh

Jeff Thompson

Hammondsport

Will Root

Avoca

Phil Derick

Prattsburgh

 

 

Player of the Year:  Brandon Stephens - Arkport

 

      Wayne County 2015

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

 

Andrew Deyo

Gananda

Jordan Plaistaid

Gananda

Dustin Reed

North Rose Wolcott

Derek Widger

North Rose Wolcott

Ben Reid

Williamson

Alex Stuerrys

Williamson

Matt Sperr

Williamson

Joe DaPolito

Clyde Savannah

Jake Ginther

Williamson

Nick Schrader

Clyde Savannah

Nick Fera

Lyons

Jaret Murray

Clyde Savannah

Tristen Devlin

Lyons

Daniel Johnson

Sodus

Max Argento

East Rochester

Jared Wren

Sodus

Brett Custer

East Rochester

Branden Kise

Lyons

Mike Hook

East Rochester

 

 

Kirk Georgentonis

East Rochester

 

Duane Kuepper

East Rochester

 

 

 

 

 

 

 

Co-Players of the Year

 

 

Max Argento – East Rochester

 

 

Nick Fera - Lyons

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 CLICK HERE TO RETURN TO SECTION V BASEBALL HOME PAGE