2016 All County Selections

(2005 / 2006 / 2007 / 2008 / 2009 / 2010 / 2011 / 2012 / 2013 / 2014 / 2015)

 

 

Allegany County Division I   

Monroe County Division I

 

Allegany County Division II

Monroe County Division II

 

Finger Lakes East  

Monroe County Division III

 

Finger Lakes West

Monroe County Division IV

 

Genesee Region

Private Parochial

 

Livingston County Division I

Rochester City Athletic Conference

 

Livingston County Division II

Steuben County Division I

 

Livingston County Division III

Steuben County Division II

 

 

Wayne County

 

        Allegany County Division I  2016

Allen Murphey

Bolivar-Richburg     

Lewis Pettit

Bolivar-Richburg

Andrew Walters

Bolivar-Richburg

Hunter Evingham

Bolivar-Richburg

Josh Pomeroy

Cuba-Rushford

Zach McGraw

Cuba-Rushford

Jake Jones

Cuba-Rushford

Cooper Weinman

Genesee Valley

Jon Morse

Genesee Valley            

Evan Nugent

Fillmore           

Kylen Zengerle

Andover

MVP: Allen Murphey - Bolivar-Richburg

 


 

 Allegany County Division II  2016

Robert Townsend

Canaseraga      

Aleric Stewart

Friendship

Seth Snyder

Whitesville

Connor Nolan

Scio

Johnny West

Belfast

Jacob Erdmann

Whitesville

Hunter Watkins

Canaserga

Hunter Nichols

Canaserga

Adam Enders

Belfast

Ethan Blocho

Belfast

Austin Gustason

Balfast            

 

          

 

 

MVP: Robert Townsend - Canaseraga

 

      Finger Lakes East 2016

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

 

Brady Adair

Waterloo

Tom Bolt

Wayne

Jesse Kabat

Mynderse

Derrick Riviello

Penn Yan

Gorden Leone

Wayne

Nate Tuper

Pal Mac

Jon McKay

Penn Yan

Jake Hoover

Penn Yan

Austin Locke

Wayne

Chris Thomas

Pal Mac

Matt McCarthy

Geneva

Austin Avanzato

Midlakes

Michael Baroody

Geneva

Sean Flannery

Wayne

Ben Cowles

Newark

Jake Holgado

Wayne

Jake Jones

Mynderse

Ryan Strong

Waterloo

Anthony Mashewske

Newark

Alex Wahl

Pal Mac

Brett Anderson

Mynderse

Sean Hessler

Geneva

Zach DeVito

Newark

Connor Rinebold

Wayne

Nick Webb

Waterloo

Nick Sapienza

Pal Mac

Luke Kornbau

Newark

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Player of the Year:  Brady Adair - Waterloo

Coach of the Year:   Charlie Foster - Mynderse

HONORABLE MENTION

 

 

Ethan Taylor

Midlakes

 

Keegan Baker

Mynderse

 

Jeremy Howe

Mynderse

 

Nick Hartwell

Mynderse

 

Elijah Prosser

Mynderse

 

Will Rhinehart

Mynderse

 

Jarrett Follett

Mynderse

 

Ryan Velte

Newark

 

Caden Murray

Newark

 

Jake Wahl

Pal-Mac

 

Grant LaDue

Pal-Mac

 

Tyler Keech

Penn Yan

 

Reece Schuck

Penn Yan

 

Peyton Schuck

Penn Yan

 

Danny McMahon

Penn Yan

 

Noah Hullings

Penn Yan

 

Tyler Owens

Waterloo

 

Kyle Bailey

Waterloo

 

Tommy Bertino

Waterloo

 

Noah Bonney

Waterloo

 

Alex Goodman

Waterloo

 

Jake Webb

Waterloo

 

Nick Galusha

Wayne

 

Nate Currier

Wayne

 

Kyle Sents

Wayne

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

      Finger Lakes West 2016

Wyatt Conklin

Bloomfield         

Sean Sheets

Red Jacket

Bobby Strait

Dundee

Ryan Sprague

Dundee

Max Yale

Honeoye

John Vieira

Honeoye

Alex Arsenault

Naples

Andrew Fleischman

Naples

Conrad Rathbun

Naples             

Parker Smith                         

Marcus Whitman

Dylan Howell

Marcus Whitman

Burlin Allen

Marcus Whitman       

Tyler Gardner

Red Jacket

Daniel Colasurdo

Red Jacket           

Riley Rasmussen

South Seneca

John Zajac

South Seneca         

Spencer John

South Seneca

Co-Players of the Year:  Wyatt Conklin - Bloomfield Sean Sheets - Red Jacket

Coach of the Year:   Randy Yale - Honeoye

 

 

 


  Genesee Region 2016

FIRST TEAM

Derrick Busch

Alexander

Nick Donnelly

Alexander

Dane Heberlein

Alexander

Jake Wozniak

Alexander

Owen Thompson

Attica

Dylan Hillabush

Holley/Kendall

Collin Papaj

Holley/Kendall

Nick Passarel

Holley/Kendall

Jacob Hoffee

Lyndonville

Dawson Joy

Lyndonville

Eric Heace

Lyndonville

Mike Wells

Lyndonville

Tyler Prospero

Notre Dame

CJ Suozzi

Notre Dame

Jordan D'Alba

Oakfield

Dan Dinsmore

Oakfield

Mitchell Hale

Oakfield

Zach VonKramer

Pembroke

Player of the Year:  Mitchell Hale - Oakfield

Coach of the Year:  James Patric - Oakfield

D1 Player of the Year:  Mike Wells - Lyndonville

D1 Coach of the Year:   Shane Price - Lyndonville

HONORABLE MENTION

Jim Zittel

Attica

Kyle Casey

Attica

Joe Auguglia

Attica

Allen Chatt

Oakfield

Jake Mandel

Oakfield

Cole Phelps

Oakfield

Reice Woodard

Oakfield

     

 

      Livingston County Division I 2016

Reid VanScoter

Livonia            

Maddux Minton

Livonia

John Smith

Livonia

Sebastian Bosch

Livonia

Connor Strong

Bath

Elliott Hillman

Bath

Andrew Doran

Hornell

Jack Henby

Hornell

Anthony Kanaval

Dansville             

Derek Wampole                 

Dansville

Alex West

Dansville

 

                 

 

 

 

   Livingston County Division II 2016

Josh Laurie

LeRoy

Cody Fitzsimmons

LeRoy

Brandon Gingher

Avon

Jonny Ceneviva

Avon

Zack Loomis

Avon

Dalton Willette

Letchworth

Jason Hoffman

Letchworth

Jeff Uveino

Perry/Mt.Morris

Tyler Cowie

Perry/Mt.Morris

Sean Kelly

Geneseo

Mitchell Walton

Geneseo

Brian Linton

Geneseo

JJ Dalheim

Geneseo

   

Coach of the Year:  Rob Fries - Avon


 

  Livingston County Division III 2016

Austin Galton

Keshequa

Brock Allen

Keshequa

Colton Davis

Keshequa

Connor Mann

Keshequa

Tanner Butler

Warsaw

Arik Wittenberg

Warsaw

Tommy Standeron

Warsaw

Mike Galton

Warsaw

Nicholas Lemley

Cal-Mum

Ian Lenhardt

Cal-Mum

Cody DaBiel

York

Jake Thrasher

York

Dylan Cote

Pavilion

   

 

      Monroe County Division I 2016

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

 

Connor Ewing

Fairport

Matt Buss

Fairport

Nick Lawlor

Schroeder

Hunter Barber

Rush Henrietta

Ryan Marketell

Thomas

Kyle Straube

Penfield

TJ Lucey

Fairport

Casimer Sobaszek

Rush Henrietta

Steve Hendrick

Rush Henrietta

Nic Fiore

Thomas

Justin Graham

Schroeder

Ryan Mason

Thomas

Jack Hartnett

Penfield

Sam Gueli

Fairport

Ryan Simmons

Victor

Luke Westervelt

Penfield

Shane Marshall

Schroeder

Nick Varone

Victor

Jake Rugaber

Fairport

Mike Sabatine

Fairport

Stephen Edgett

Thomas

Aaron Schlarbaum

Victor

Sean O'Neill

Schroeder

Chris Rizzolo

Fairport

 

 

Brennan Smith

Thomas

Player of the Year:   Shane Marshall - Webster Schroeder

Coach of the Year:   Matt Knight - Webster Schroeder

 

        Monroe County Division II 2016

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

 

Max Troiani

Mendon

Dan Hart

HFL

AJ Gartland

Irondequoit

Jared Petrichick

Mendon

Alec Vaules

Sutherland

Chad Gartland

Irondequoit

Cody Cooper

Canandaigua

Nate Richardson

Sutherland

Tim Brown

Brighton

Jake Riddle

Canandaigua

Michael Ryan

Sutherland

Isaac Nelson

Brighton

Sam Cestra

Mendon

Brett Otto

HFL

Jason Tisa

Irondequoit

Ryan Swenson

Mendon

Tanner Cooper

Canandaigua

Graham Schild

Sutherland

Jack Zielinski

Sutherland

Bennett Hanford

Canandaigua

George Gines

Mendon

Tristan Judd

Brighton

Sean Mannion

Irondequoit

Mike Zimmerman

Canandaigua

Player of the Year:  Max Troiani - Mendon

Coach of the Year:   Tim Maab - Irondequoit


 

      Monroe County Division III 2016

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

 

Dom Palma

Hilton

Jack Annable

Hilton

Mitch Henshaw

Brockport

Donald Eldridge

Spencerport

Shaye Bartnick

Brockport

Zach Harter

Gates

Billy Sanborn

Churchville

Colin Coykendall

Churchville

Josh Gillette

Spencerport

Cole Penders

Brockport

Justin Bunting

Athena

Mike Jemele

Brockport

Austin Perry

Brockport

Nick Jackson

Athena

Dominic DiStefano

Athena

Chase Metzger

Hilton

Trevor Layne

Athena

Justin Resseguie

Hilton

Scott Neu

Churchville

Mike Murphy

Hilton

Ben Martin

Churchville

Brent Turpyn

Hilton

Riley Emmerson

Brockport

John Chiappone

Hilton

Player of the Year:  Dom Palma - Hilton

Coach of the Year:   Matt Davis - Brockport

 

      Monroe County Division IV 2016

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

 

Dan Freese

Arcadia

Eric Ryan

Eastridge

Alex Canty

Batavia

Jerry Reinhart

Batavia

Mike Ciccarone

Odyssey

Tyler Hale

Batavia

Bryan Rivera

Arcadia

Jake Hale

Batavia

Jeff Withers

Odyssey

Kyle Bailey

Arcadia

Neale McMullen

Arcadia

Justin Augustine

Arcadia

Brian Withers

Olympia

Pat Bigham

Odyssey

Kevin Blum

Arcadia

Andrew Wainwright

Olympia

Austin Westrich

Odyssey

Edgardo Catedral

Eastridge

Dwayne Fonda

Batavia

Justin Derleth

Eastridge

Co-Players of the Year:  Dan Freese - Arcadia     Alex Canty - Batavia

Coach of the Year:   Chris Ruggieri - Arcadia

 

   

  Private Parochial 2016

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

 

Jayson Faynor

Lima Christian

John Faynor

Lima Christian

Brandon Allen

Lima Christian

Alex Parker

Lima Christian

Conell Christiansen

Lima Christian

Matt LaRocca

Bishop Kearney

Shane Hake

Bishop Kearney

Ricky Lopez

Bishop Kearney

Ian Pawluckie

Bishop Kearney

Sean Carroll

Bishop Kearney

Matt DeRoller

Bishop Kearney

Todd LaRocca

Bishop Kearney

Matt Weiner

Webster Christian

Zeke Humphrey

Webster Christian

Matt Goodwin

Webster Christian

Joe Grammattico

Charles Finney

Wesley Gerace

Charles Finney

Keegan Ocorr

Charles Finney

Patrick Medeiros

Northstar Christian

Corry Johnson

Northstar Christian

Takashi Sen

Northstar Christian

Gabe Nowak

Northstar Christian

Kranzy Gonzalez

University Prep

D'Andre Breedlove

University Prep

 

Levie Johnson

University Prep

 

 

Greg Foust

University Prep

Player of the Year:  Jayson Faynor - Lima Christian


 

      Rochester City Athletic Conference 2016

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

 

Kenny Cruz

SOTA

Mike Lopez

Franklin

John Segarra

East

Gilberto Colon

Monroe

Jordi Agosto

East

Julio Diaz

Monroe

Frankie Santiago

Franklin

Jacob Heredia

Edison

Victor Torres

Monroe

Ben Russ

NECP

Angel Segarra

East

Eric Maldonado

East

Bryan Hernandez

NECP

Finbar Gallivan

Wilson

Yesel Mercedes

Monroe

Juan Acevedo

Franklin

Darnell Patterson

East

Pablo Garcia

East

Player of the Year:   Kenny Cruz - SOTA

Coach of the Year:   Kyle Crandall - East

 

      Steuben County Division I 2016

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

Gehrig Allen

Addison

Kellan Moore

Addison

Adam Chilson

Addison

Levi Bayus

Alfred Almond

Ryan Madigan

Addison

Brady Holmok

Alfred Almond

Duncan Allen

Alfred Almond

Noah Holmok

Alfred Almond

Aiden Looney

Alfred Almond

David Thompson

Canisteo Greenwood

Justin Hendrickson

Canisteo Greenwood

Robert Avery

Canisteo Greenwood

Parker May

Canisteo Greenwood

Kyle Howland

Canisteo Greenwood

Dakota Gurnsey

Campbell Savona

Trevor Bryan

Campbell Savona

Geoff Hargrave

Campbell Savona

Brent Smith

Campbell Savona

Quinn Littell

Campbell Savona

Cody White

Campbell Savona

Jordan Allison

Addison

 

 

 

 

 

Player of the Year:  Jordan Allen - Addison       

                                         

 

      Steuben County Division II 2016

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

Matt Chadwick

Avoca

Nate Warczok

Arkport

Gabe Lewis

Arkport

Jake Theilen

Arkport

Josh McDaniels

Arkport

Austin Repport

Avoca

Dalton Steiner

Arkport

Evan Repport

Avoca

Jordan Wood

Arkport

Nate Obrachta

Avoca

Tyler Cornish

Avoca

Derick Buckley

Avoca

Seth Maldonado

Avoca

Austin Spina

Bradford

Will Roote

Avoca

Jordan Thompson

Hammondsport

Marcus Hopkins

Avoca

Dylan Storrs

Hammondsport

Jeff Gilbert

Prattsburgh

Mason Putsman

Prattsburgh

Garrett Socola

Prattsburgh

Carter Byington

Prattsburgh

Gary Whitney

Prattsburgh

 

 

Player of the Year:  Jordan Allen - Avoca

 

      Wayne County 2016

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

 

Jared Wren

Sodus

Tre Kanley

Clyde

Andrew Chilelli

East Rochester

Alex Savory

Sodus

Luke Gerstner

North Rose

Steven Geffert

North Rose

Joe Dapalito

Clyde

Daniel Johnson

Sodus

Cody Hill

Gananda

Dustin Reed

North Rose

Dimtri Georantonis

East Rochester

Mike Hook

East Rochester

Tim McClare

Gananda

Drew Miale

Gananda

Peyton Notebaert

Sodus

Jacob Smith

Sodus

Alex Steurrys

Williamson

Gary Immesote

Williamson

Travis Caton

East Rochester

Zach Fischette

Clyde

Nick Schrader

Clyde

 

 

Jackson Hauser

East Rochestere

Janet Murray

Clyde

 

 

Player of the Year:   Jared Wren - Sodus

Coach of the Year:   Bob Burlee - Sodus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 CLICK HERE TO RETURN TO SECTION V BASEBALL HOME PAGE