2017 All County Selections

(2006 / 2007 / 2008 / 2009 / 2010 / 2011 / 2012 / 2013 / 2014 / 2015 / 2016)

 

 

Allegany County Division I   

Monroe County Division I

 

Allegany County Division II

Monroe County Division II

 

Finger Lakes East  

Monroe County Division III

 

Finger Lakes West

Monroe County Division IV

 

Genesee Region

Private Parochial

 

Livingston County Division I

Rochester City Athletic Conference

 

Livingston County Division II

Steuben County Division I

 

Livingston County Division III

Steuben County Division II

 

 

Wayne County

 

        Allegany County Division I  2017

 Allegany County Division II  2017

Finger Lakes East 2017

 Finger Lakes West 2017

 Genesee Region 2017

 Livingston County Division I 2017

 Livingston County Division II 2017

 Livingston County Division III 2017

 Monroe County Division I 2017

 Monroe County Division II 2017

 Monroe County Division III 2017

 Monroe County Division IV 2017

 Private Parochial 2017

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

 

Jayson Faynor

Lima Christian

Andrew Kristan

Lima Christian

John Faynor

Lima Christian

Colin Welch

Lima Christian

Paul Morgan

Lima Christian

Jacob Appleton

Lima Christian

Keegan Occur

Charles Finney

Wesley Gerace

Charles Finney

Dylan Occur

Charles Finney

Joey Grammittico

Charles Finney

Josiah Nowak

Northstar Christian

Daniel Pickett

Northstar Christian

Matthew Medeiros

Northstar Christian

Tyler Huntington

Northstar Christian

Jason Rivera

University Prep

Zack Bates

University Prep

Luke Colon

University Prep

Eddie Rodriquez

University Prep

Matt DeRoller

Bishop Kearney

Tim Ostrander

Bishop Kearney

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Player of the Year:  Jayson Faynor - Lima Christian


 

      Rochester City Athletic Conference 2017

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

 

Jordi Agosto

East

Pablo Garcia

East

Julian Cotto

Franklin

Mike Lopez

Franklin

Ross Janezic

SOTA

Joel Alicea

East

Victor Torres 

Monroe

Luis Colon

NE Douglas

Jacob Heredia

Edison

Reese Correa

SOTA

Eric Maldonado

East

Justice Salamone

SOTA

Finbar Gallivan

Wilson

Alfredo Aponte

SOTA

Christian Sanchez

Monroe

Kerby Desir

Edison

John Segarra

East

Gregory Romero

Monroe

Player of the Year:   Jordi Agosto - East

Coach of the Year:   Kyle Crandall - East

 

      Steuben County Division I 2017

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

Duncan Allen

Alfred Almond

Adam Chilson

Addison

Gehrig Allen

Addison

Attilo Cushing

Alfred Almond

Ryan Madigan

Addison

Brady Holmok

Alfred Almond

Aiden Looney

Alfred Almond

Gavin Porter

Alfred Almond

Will Tormey

Alfred Almond

Trevor Bryan

Campbell Savona

Brent Smith

Campbell Savona

Patrick Dobson

Campbell Savona

Quinn Littell

Campbell Savona

Derrick Goll

Campbell Savona

Parker May

Canisteo Greenwood

Brennan Baker

Canisteo Greenwood

David Thompson

Canisteo Greenwood

    Honorable Mention

 

Bryant Gurnsey

Campbell Savona

 

Tristan Yocum

Alfred Almond

 

 

 

Player of the Year:  Duncan Allen - Alfred Almond 

                                         

 

      Steuben County Division II 2017

FIRST TEAM

 

SECOND TEAM

Matt Chadwick

Avoca

Garrett Stuckey

Arkport

Garrett Socloa

Prattsnurgh

Jake Merry

Arkport

Gabe Lewis

Arkport

Marcus Hopkins

Avoca

Andrew Merry

Arkport

Austin Reppert

Avoca

Nate Obrochta

Avoca

Zach Hammond

Avoca

Evan Reppert

Avoca

Jake Peacock

Hammondsport

Nick Bailey

Bradford

Cameron McConnell

Hammondsport

Steve Spina

Bradford

Carter Byington

Prattsburgh

George Ruddy

Hammondsport

Mason Putman

Prattsburgh

Bill Whitney

Hammondsport

Devin Stowe

Avoca

Jeff Gilbert

Prattsburgh

 

Peyton Tones

Prattsburgh

 

 

Players of the Year:  Garrett Socloa - Prattsburgh

                                   Matthew Chadwick - Avoca

 

      Wayne County 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 CLICK HERE TO RETURN TO SECTION V BASEBALL HOME PAGE